آیفون‌ها با توجه به اندازه و ظرفیت باتری خود، عمر باتری بسیار مناسبی را ارائه می‌کنند که می‌توان با استفاده از حالت کم مصرف در iOS، این عمر را بیشتر افزایش داد. هدف اصلی این حالت افزایش عمر باتری آیفون شما تا حد امکان با محدود کردن عملکرد پس‌زمینه است.

اگرچه آیفون‌ها سریع‌ترین گوشی‌های هوشمند موجود در بازار نیستند، اما می‌توان آن‌ها را در عرض ۳۰ دقیقه از ۰ تا ۵۰ درصد شارژ کرد. بنابراین، آیا فعال بودن حالت کم مصرف زمانی که آیفون شما شارژ می‌شود به شارژ سریعتر آن کمک می‌کند؟ یا تاثیر منفی روی سرعت شارژ دارد؟ ما چند آزمایش انجام دادیم تا متوجه شویم.

به طور خلاصه و بدون توضیحی بخواهیم پاسخ دهیم، حالت کم مصرف به شارژ سریع آیفون شما کمک نمی‌کند. در ادامه این موضوع را بهتر بررسی می‌کنیم.

 

حالت کم مصرف در آیفون

قبل از اینکه در مورد تأثیر حالت کم مصرف بر سرعت شارژ آیفون صحبت کنیم، مهم است که بدانید این حالت دقیقاً چه کاری انجام می‌دهد.

همانطور که از نام آن مشخص است، آیفون شما در این حالت برای افزایش عمر باتری خود در رژیم غذایی کم مصرف قرار می‌گیرد! اپل با محدود کردن بسیاری از کارهای پس‌زمینه، غیرفعال کردن همگام‌سازی ایمیل‌ها، به‌روزرسانی برنامه‌های پس‌زمینه، انیمیشن‌های سیستمی،  آیکلود، 5G و موارد دیگر به این مهم دست می‌یابد.

 

حالت کم مصرف در آیفون

 

تمام این محدودیت‌ها به کاهش مصرف برق کلی دستگاه کمک می‌کند که به آن اجازه می‌دهد بیشتر دوام بیاورد. حالت کم مصرف یک پیاده‌سازی در سمت نرم افزار است و از نظر سخت افزاری کار چندانی انجام نمی‌دهد.

 

شارژ سریع آیفون با فعال بودن حالت کم مصرف

شارژ کردن آیفون ارتباط چندانی با حالت کم مصرف ندارد. برای آزمایش این موضوع، باتری آیفون ۱۳ پرو خود را تا حدود ۳۰ درصد خالی کردیم و آن را به مدت ۳۰ دقیقه با استفاده از کابل USB-C به لایتنینگ و یک آداپتور برق ۲۰ واتی شارژ کردیم. با فعال کردن حالت کم مصرف، آیفون ۱۳ پرو ۴۷ درصد در ۳۰ دقیقه شارژ شد (از ۳۰ به ۷۷ درصد). در حالت عادی روز بعد، ۴۷ درصد در ۳۰ دقیقه شارژ شد که این بار از ۳۱ درصد به ۷۸ درصد رسید.

در هر دو مورد، می‌توانید ببینید که باتری با سرعت یکسانی (۱.۵۶ درصد در دقیقه) صرف نظر از فعال بودن یا نبودن حالت کم مصرف شارژ می‌شود. ما همچنین با اندازه‌گیری توانی که آیفون از شارژر می‌گیرد، این را تأیید کردیم. در هر دو مورد، حداکثر توان مصرفی از ۲۰ وات تجاوز نکرد.

 

شارژ آیفون

 

در آزمایش دیگری آیفون ۱۳ پرو را به مدت ۴۰ دقیقه شارژ کردیم، با همان ۳۰ درصد ظرفیت باتری باقیمانده کار کرد اما اجازه دادیم مدت زمان بیشتری شارژ شود. با توجه به نتایج آزمایش‌های قبلی، دستگاه باید ۶۰ درصد شارژ اضافی داشته باشد: ۱.۵۶ درصد برای ۴۰ دقیقه. با این حال، تنها تا ۸۴ درصد شارژ شد، به این معنی که نرخ شارژ خطی نیست زیرا آیفون‌ها با تکمیل ظرفیت باتری، سرعت شارژ خود را کاهش می‌دهند.

تمامی آیفون‌هایی که از آیفون ۸ در سال ۲۰۱۷ عرضه شدند، از شارژ سریع پشتیبانی می‌کنند. هنگامی که آیفون با آداپتور و کابل سازگار شارژ می‌شود، می‌توان آیفون را در عرض ۳۰ دقیقه از ۰ تا ۵۰ درصد سریع شارژ کرد. پس از آن، سرعت شارژ شروع به کاهش می‌کند، به خصوص پس از اینکه سطح باتری از ۸۰ درصد عبور کرد.

پس از این مرحله، اپل شروع به شارژ کردن باتری آیفون با سرعت ۴ تا ۵ وات می‌کند تا به افزایش طول عمر باتری کمک کند. اگر ویژگی Optimized Battery Charging را در آیفون خود فعال کرده باشید، ممکن است شارژ کامل آن حتی بیشتر طول بکشد.

به طور مشابه، زمانی که سطح باتری با شارژ بالاتر شروع می‌شود، آیفون شما در ۳۰ دقیقه حدود ۴۵ درصد شارژ نمی‌شود.

 

شارژ کردن آیفون

 

عوامل متعدد دیگری بر سرعت شارژ آیفون شما تأثیر می‌گذارد. همچنین باید از استفاده از آیفون خود در حالت شارژ خودداری کنید، زیرا می‌تواند سرعت شارژ را کاهش دهد. به طور مشابه، استفاده از یک آداپتور برق ۵ تا ۱۰ واتی، آیفون شما را با سرعت کامل شارژ نمی‌کند.

 

حالت کم مصرف و شارژ سریع ارتباطی ندارند

همانطور که در تمام آزمایش‌های ما مشخص است، آیفون شما با فعال کردن حالت کم مصرف سریع‌تر شارژ نمی‌شود. در هر صورت، باید روی یک شارژر USB-C Power Delivery خوب برای آن سرمایه گذاری کنید. به طور مشابه، اگر می‌خواهید آیفون ۱۲ یا آیفون ۱۳ خود را به صورت بی سیم سریع شارژ کنید، باید شارژر بی سیم MagSafe بخرید زیرا می‌توانند آیفون را با سرعت ۱۵ وات شارژ کنند.