به گزارش رویترز، اپل و آمازون امروز توسط مقامات ضد انحصار ایتالیا به اتهام همکاری ضد رقابتی در فروش محصولات اپل و بیتز در مجموع بیش از ۲۰۰ میلیون یورو (۲۲۵ میلیون دلار) جریمه شدند.

این جریمه‌ها نقطه اوج تحقیقاتی است که سال گذشته به دلیل ادعاهایی مبنی بر اینکه این دو شرکت فروش دستگاه‌های اپل و بیتز را به فروشندگان به منظور خفه کردن رقابت مسدود کرده‌اند، آغاز شد. ناظر ایتالیایی امروز گفت که مفاد قراردادی توافقنامه سال ۲۰۱۸ بین این دو شرکت به این معنی است که فقط فروشندگان منتخب مجاز به فروش محصولات در فروشگاه ایتالیایی آمازون هستند، که این امر مغایر قوانین اتحادیه اروپا بوده و بر رقابت در قیمت‌ها تأثیر می‌گذارد.

آمازون ۶۸.۷ میلیون یورو (۷۷.۳ میلیون دلار) جریمه شد، در حالی که اپل ۱۳۵.۵ میلیون یورو (۱۵۱.۲ میلیون دلار) جریمه شد. ناظر همچنین به شرکت‌ها دستور داد تا به محدودیت‌ها پایان دهند تا خرده‌فروشان محصولات اصلی اپل و بیتز به فروشگاه اینترنتی آمازون ایتالیایی دسترسی داشته باشند. هم اپل و هم آمازون اعلام کردند که قصد دارند علیه این جریمه‌ها درخواست تجدید نظر دهند.

این اولین تحقیق در مورد اپل توسط تنظیم کننده ضد انحصار ایتالیا نیست. تحقیقات قبلی این شرکت را برای کاهش سرعت باتری آیفون بررسی کرد، که به گفته سازمان نظارت بر ضد انحصار نوعی منسوخ شدن برنامه ریزی شده بود و متعاقباً اپل را با جریمه ۱۰ میلیون یورویی محکوم کرد.