اپل واچ ناجی انسان دیگری شد، ساعت‌های هوشمند در نقش فرشتگان نجات

ساعت‌های هوشمند با هدف ارتقای سلامتی کاربران طراحی شدند و دارای قابلیت‌هایی برای نظارت بر وضع جسمانی کاربران هستند. اپل واچ به عنوان پرفروش‌ترین ساعت‌های هوشمند در جهان نیز ویژگی‌هایی دارد که گاها می‌تواند یک انسان را از مرگ نجات دهد. باری دیگر اپل واچ ناجی انسان دیگری شده است. این بار قابلیت Emergency SOS باعث شده فردی از مرگ حتمی نجات پیدا کند. شخص حادثه دیده دچار سقوط درون یخ شده بوده و در حال مرگ بوده که اپل واچ جان او را نجات می‌دهد.

داستان از این قرار است که ویلیام راجرز که تمام زندگی خود را مشغول به تدریس رشته اسکیت روی یخ بوده، حین اسکیت بر روی رودخانه یخ زده Salmon Falls در شهر سامرزورت اسلات نیوهمپشایر که ناگهان یخ رودخانه شکسته و او در آب با دمای زیر صفر درجه سقوط می‌کند. راجرز در رابطه با این اتفاق به WMUR گفته است که در آن لحظه حس وحشتناکی داشته و خود را می‌بیند که در حال فرو رفتن در آب منجمد است. او چند دقیقه برای فرار از آن وضعیت تلاش می‌کند و در آب دست و پا می‌زند اما هر بار که از یخ های اطراف برای بیرون آمدن از آب کمک می گرفته، یخ‌ها شکسته و ویلیام بیشتر در آب فرو می رفته است.

پس از چند دقیقه پدیده هیپوترمی به سراغ ویلیام راجرز می‌آید. هیپوترمی اصطلاحی پزشکی برای زمانیست که دمای بدن از یک حد معینی پائین‌تر بیآید و فرد اصطلاحا سرما زده شود. ویلیام به یاد می‌آورد که در آن لحظه با خود میگفته: بسیار خب! نترس! نترس! ببین که چه کارهایی می‌توان انجام دهی! راجرز دسترسی به گوشی خود نداشته، سپس به یاد می‌آورد که ساعت هوشمند اپل واچ خود را به همراه دارد.

راجرز از اپل واچ برای تماس با 911 استفاده می‌کند و پیش از آنکه دیگر قادر به صحبت کردن نباشد، می‌گوید فقط ده دقیقه دیگر زمان دارد، طی 5 دقیقه آتشنشانان خود را به محل بروز حادثه رسانده و با موفقیت ویلیام راجرز را نجات می‌دهند. تنها چند دقیقه بیشتر ماندن در آن آب منجمد، مرگ حتمی را برای این شخص خوش شانس به دنبال داشت. ویژگی Emergency SOS در اپل واچ به طور خودکار با سرویس‌های اورژانس تماس برقرار می‌کند و موقعیت فرد را نیز به اشتراک می‌گذارد. این ویژگی زمانی فعال می‌شود که ساعت هوشمند یک سقوط ناگهانی و سپس توقفی به مدت یک دقیقه را تشخیص دهد. همچنین نگه داشتن کلید کناری اپل واچ نیز این ویژگی را فعال می‌کند.

 

فروشگاه تلوتک