تلفن‌های هوشمند هیچ وقت برای وبگردی به این اندازه محبوب نبوده‌اند. چه بخواهید به رسانه‌های اجتماعی دسترسی داشته باشید یا به خرید آنلاین بروید، رایانه شخصی دیگر گزینه پیش فرض نیست. و مجرمان سایبری نیز به خوبی از این موضوع آگاه هستند. وب‌سایت‌های مخرب اکنون با در نظر گرفتن کاربران گوشی‌های هوشمند طراحی شده‌اند.

بنابراین چگونه متوجه می‌شوید که یک وب سایت در هنگام استفاده از تلفن هوشمند ایمن است؟ و اگر این کار را نکنید چه عواقبی در پی خواهد داشت؟ با ما همراه باشید.

 

در وب‌سایت‌های ناامن چه اتفاقی می‌افتد؟

برخی از افراد هنگام استفاده از دستگاه تلفن همراه رویکرد آرام‌تری نسبت به امنیت اینترنت دارند. این تا حدی به این دلیل است که ابتلا به ویروس سخت‌تر است. متأسفانه، این اشتباهی است که مجرمان سایبری خوشحال می‌شوند از آن سوء استفاده کنند. استفاده از یک وب سایت مخرب، صرف نظر از دستگاهی که برای دسترسی به آن استفاده می‌کنید، می‌تواند هزینه داشته باشد. در ادامه چند تهدید بالقوه را بررسی می‌کنیم.

 

ممکن است گرفتار یک کلاهبرداری شوید

اگر چیزی را از یک وب‌سایت تقلبی خریداری می‌کنید، واضح است که مالک به این موضوع اهمیت نمی‌دهد که از چه دستگاهی استفاده می‌کنید. امروزه ساخت فروشگاه‌های اینترنتی جعلی آسان‌تر از همیشه است. و بیشتر آنها برای هدف قرار دادن کاربران گوشی‌های هوشمند طراحی شده‌اند.

 

رمز عبور شما ممکن است دزدیده شود

وب‌سایت‌های فیشینگ طوری طراحی شده‌اند که شبیه وب‌سایت‌های قانونی به نظر می‌رسند، اما وقتی رمز عبور خود را وارد می‌کنید، در واقع با یک مجرم ارتباط برقرار کرده‌اید! این می‌تواند هر چیزی را از هک شدن یک حساب رسانه‌های اجتماعی گرفته تا خالی شدن حساب بانکی شما ایجاد کند. این وب‌سایت‌ها حتی در گوشی‌های هوشمند موثرتر هستند زیرا صفحه نمایش کوچک به پنهان کردن عیب‌ها بیشتر کمک می‌کند.

 

ممکن است رمز عبور شما دزدیده شود

 

هویت شما ممکن است دزدیده شود

برخی از وب‌سایت‌ها صرفا برای سرقت اطلاعات شخصی طراحی شده‌اند. این می‌تواند به اندازه فاش کردن رمز عبور گران تمام شود. جزئیات کوچک در مورد زندگی شما ممکن است همیشه ارزشمند به نظر نرسند. اما اگر موارد کم اهمیت زیادی کنار هم قرار بگیرند، ممکن است از آنها برای سرقت هویت استفاده کرد.

 

گوشی شما ممکن است ویروس بگیرد

بدافزارها یک مشکل بسیار بزرگتر در رایانه‌ها نسبت به تلفن‌های هوشمند هستند. اما این بدان معنا نیست که گوشی‌های هوشمند نمی‌توانند ویروسی شوند. بنابراین، هر بار که از یک وب‌سایت مخرب بازدید می‌کنید، این خطر وجود دارد که دستگاه شما شروع به عملکرد عجیب و غریب کند.

 

چگونه بررسی کنیم که آیا یک وب سایت در گوشی هوشمند ایمن است یا خیر

شناسایی اکثر وب‌سایت‌های مخرب آسان است به شرطی که بدانید به چه چیزی نگاه کنید. در اینجا ۸ راه را برای بررسی اینکه آیا یک وب سایت در گوشی هوشمند شما ایمن است یا خیر، بررسی می‌کنیم.

 

۱. به دنبال عیوب باشید

برخی از وب‌سایت‌های مخرب بسیار حرفه‌ای هستند و شما نمی‌توانید هدف آن‌ها را به سادگی با نگاه کردن به آنها مشخص کنید. اما بیشتر آنها نقص دارند. برای مثال، ممکن است متوجه اشتباهات املایی یا تصاویر عمومی شوید. هنگام استفاده از تلفن هوشمند، از بین بردن این عیوب آسان‌تر است. قبل از ارائه هر گونه اطلاعات، بهتر است بیشتر سایت را بررسی کنید و صفحات مختلف آن را ببینید.

 

۲. HTTPS را بررسی کنید

HTTPS یک پروتکل اینترنتی است که اطلاعات را هنگام انتقال از یک رایانه به رایانه دیگر رمزگذاری می‌کند. اگر وب‌سایتی مجهز به HTTPS نباشد، هر اطلاعاتی که ارائه می‌دهید ممکن است از طریق حمله Man-in-the-Middle به سرقت برود. وجود HTTPS به طور خودکار به این معنی نیست که شما در یک وب سایت قانونی هستید. اما اگر این ویژگی وجود نداشته باشد، احتمالاً نباید به وب سایت اعتماد کرد.

همه مرورگرهای محبوب هنگام بازدید از یک وب سایت با HTTPS، یک قفل بسته را در نوار آدرس نمایش می‌دهند. اگر به جای آن یک قفل باز دیدید، بهتره بیشتر مراقب باشید.

 

سایت امن - نمایش پروتکل امن HTTPS

۳. مراقب پاپ‌آپ‌ها باشید

مجرمان سایبری دوست دارند از پنجره‌های بازشو به صورت خودکار، برای انواع اهداف مخرب استفاده کنند. می‌توان از آنها برای نمایش تبلیغاتی استفاده کرد که خروج از آن دشوار است. یا آنها می‌توانند شما را فریب دهند تا از یک آدرس وب‌سایت متفاوت با آدرس مورد نظر خود بازدید کنید.

برخی از پاپ‌آپ‌ها بی ضرر هستند. اما اگر دلیلی برای اعتماد به وب سایت نداشته باشید، پنجره‌های بازشو معمولاً به این معنی است که باید از آن سایت اجتناب شود.

 

۴. مراقب درخواست‌های مجوز باشید

اگر وب‌سایتی بخواهد به چیزی غیر از مرورگر در گوشی شما دسترسی داشته باشد، ابتدا باید از شما اجازه بگیرد. وب‌سایت‌های قانونی دائماً مجوز می‌خواهند، بنابراین صرف نمایش درخواست به تنهایی جای نگرانی ندارد. اما اگر از شما خواسته شد چیزی را دانلود کنید یا به اطلاعات خصوصی بالقوه دسترسی داشته باشید، مهم است که با احتیاط ادامه دهید.

 

۵. URL را با دقت بررسی کنید

بسیاری از وب‌سایت‌های مخرب را می‌توان با نگاهی ساده به URL شناسایی کرد. وب‌سایت‌های فیشینگ اغلب سعی می‌کنند با استفاده از نامی مشابه با نام اصلی خود را به عنوان سایت‌های قانونی معرفی کنند. مجرمان سایبری همچنین از نام‌های دامنه‌ای استفاده می‌کنند که غیرحرفه‌ای به نظر می‌رسند، زیرا می‌دانند که سایت‌هایشان در نهایت گزارش و حذف می‌شوند. اگر یکی از این موارد را مشاهده کردید، بهتره بیخیال بازدید از آن سایت بشوید!

 

۶. از یک موتور جستجو استفاده کنید

تمامی وب‌سایت‌های قانونی توسط گوگل ایندکس می‌شوند. اگر وب سایتی را جستجو می‌کنید و چیزی پیدا نمی‌کنید، احتمالاً به دنبال چیز مخربی هستید. موتورهای جستجو نیز برای تشخیص کلاهبرداری مفید هستند. مگر اینکه در یک سایت بسیار معتبر هستید، همیشه باید نظرات مشتریان را قبل از تحویل جزئیات پرداخت خود بررسی کنید.

 

استفاده از موتور جستجو

 

۷. بررسی کنید که آیا نسخه موبایل وجود دارد یا خیر

همه وب‌سایت‌های حرفه‌ای اکنون برای استفاده در دستگاه‌های تلفن همراه بهینه شده‌اند. این تا حدی به این دلیل است که اگر وب‌سایتی این قابلیت را نداشته باشد، گوگل ترافیک زیادی را به آن ارسال نمی‌کند. اگر متوجه شدید که یک وب سایت برای صفحه نمایش کوچکتر بهینه نشده است، باید به عنوان یک پرچم قرمز قابل توجه، آن را در نظر بگیرید. برای مثال، اگر یک فروشگاه آنلاین به کاربران تلفن همراه اهمیتی نمی‌دهد، ممکن است به این دلیل باشد که به هر حال قصد دارد از آنها دزدی کند.

 

۸. از VirusTotal استفاده کنید

VirusTotal یک وب سایت محبوب است که به شما امکان می‌دهد هر URL را اسکن کنید. این وب سایت به شما می‌گوید که آیا یک وب سایت در گذشته به عنوان مخرب علامت گذاری شده است. همچنین به شما این امکان را می‌دهد که وب سایت خود را با مجموعه گسترده‌ای از موتورهای آنتی ویروس معتبر اسکن کنید.

توجه به این نکته ضروری است که این وب سایت برای شناسایی بدافزارها طراحی شده است. لزوماً در مورد وجود کلاهبرداری یا فیشینگ به شما هشدار نمی‌دهد!

 

قربانی جرایم سایبری روی گوشی خود نشوید

کاربران گوشی‌های هوشمند به اندازه کاربران رایانه شخصی در برابر وب‌سایت‌های ناامن آسیب‌پذیر هستند. برخی از وب‌سایت‌های مخرب در واقع حتی بر روی صفحه‌نمایش‌های کوچک مؤثرتر هستند، زیرا این اجازه می‌دهد عیوب آنها پنهان شود. اگر از تلفن هوشمند برای خرید آنلاین یا بانکداری آنلاین استفاده می‌کنید، بسیار مهم است که مراقب سایت‌هایی باشید که اهداف مخرب دارند. اگر اینطور نیستید، دقیقاً همان کاری را انجام می‌دهید که مجرمان سایبری می‌خواهند!